Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Odmítnout vše můžete zde.

KONTAKTY

Marek Gonda
Komňa
687 71
holerad@seznam.cz
FB Marek Gonda
+420 608 204 842

Markův profil » Lidé a koncovka » David Cháb
David Cháb o koncovce

Aké miesto má hudba vo všeobecnosti v Tvojom živote? Je Tvojou, prácou, zábavou, záujmom?

Hudba je pro mne jazykem duše.. Můžeš mluvit svahilsky, česky, finsky, to je jedno.. Hudba je však jazyk, který přesahuje rámec těla i hmoty.. Je pro mne... - ani nevím, jak to napsat.. asi jazykem Stvoření.. Vytváří totiž v nitru člověka obrazy - prastarý Logos.. Je jakýmsi promícháním toho, co není vidět s tím, co hmatatelně držíme v rukou..

Hudbou roztančíš vodu a s ní všechny buňky v těle.. Ano, určitě mne baví.. Spíše než zajímá, mne zve.. - k tanci Života.. Zároveň je pro mne zviditelněním spirituální podstaty světa.. a sebevyjádřením v ní.. Jestli je pro mne hudba práce? - jak se to vezme.. ve tom smyslu, že mi přináši i obživu, pak ano.. ale nechci hudbu pracovat - makat na ní.. chci v ní plynout.. A proto také nejsem technicky založený hráč (ano, troška výmluva mé lenosti ;)

 

Kedy a ako si sa po prvýkrát stretol/a s koncovkou?

Dostal jsem jí od bývalé přítelkyně, která ji dostala od kamaráda Mira Švického. Bylo to v roce 2007. Byl to tedy dar. Ten samý dar (koncovka - tentokrát vyrobená Tebou, Marku) pak zase putoval ode mne k ní.. :)

 

Zaujímal/a si sa o históriu tohto nástroja?

Ano, zajímal.

 

Naučil/a si sa hrať tradičné piesne?

Nikoli a nikdy jsem to ani nezkoušel. Jak již jsem psal, jsem tak trochu líný se učit techniku. Třeba k tomu ale ještě na stará kolena dospěji.. :) Zatím užívám "mladického" dovádění v podobě pouze "improvizační" hry.. Mistr hry na koncovku se možná poušklíbne, ale mě to tak vyhovuje. V životě samém je tolik věcí, které ode mne vyžadují disciplínu, že si tohle do hudby rozhodně tahat nemíním. Tu chci žít, ne hoblovat podle pravidel.. :) Toho, že se tím na druhou stranu částečně omezuji v technických možnostech, jsem si vědom..

 

Ako si sa učil/a hrať na koncovku?

Fůůůůů!!! Fůůů-fufufu-fufůůůůůůů! Túúúúúúúú!! tututututututu!! Týýýýýýý-tytytyty!! - nikdo mi neřekl, jak se na ní hraje. Nevěděl jsem o tom absolutně nic. Tak jsem zkoušel a píšťala mě učila sama. Pak to udělalo za pár dní cvak a začalo mi to trochu jít.. Pak už jsem jen pískal..

 

Je niečo, čo Ti pomohlo pri učení sa hrať na koncovku?

Sednout si s koncovkou, poprosit ji, ať mě učí a hrát, hrát, hrát (si).. Zkoušet, prociťovat, BÝT ZTICHA a pak do něj zase trylkovat..

 

Ako používaš koncovku? V kapele? S ľuďmi? Pre vlastné hranie?

Všude - sám, s lidmi i se spoluhráči..

 

Ako pracuješ s koncovkou s ľuďmi?

V rámci kruhů. Spolu se šamanskými bubny.. Důležité je pro mne lidem sdělit, že MOHOU hrát, že to zvládnou. Že ono: "Já to ale neumím..." je jen to, co má být překonáno. A pak již je na každém, zda se z něj stane mistr, nebo si jen občas zahraje pro radost.

Lidé jsou především bytosti, které hudbu dokáží tvořit. Ale i zde jsme se stali obětí konzumu - chodíme konzumovat koncerty a představení. Sami ale nástroj do ruky nevezmeme - my na to přece NEUMÍME hrát.. A tahle myšlenka dle mne plodí pak životě tolik škody, že to jen s těží dohlédnout.

 

Je pre Teba koncovka výnimočný nástroj, alebo len jeden z mnohých?

NAPROSTO vyjímečný. Je tak jednoduchý (v tom nejlepším slova smyslu). Jednoduchost pro mne znamená pocta. A přece dokáže s lidským nitrem provádět takové úžasné věci.. A ten její čerstvý zvuk, to je pravé požehnání pro lidskou duši a samozřejmě uši.. :)