Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Odmítnout vše můžete zde.

KONTAKTY

Marek Gonda
Komňa
687 71
holerad@seznam.cz
FB Marek Gonda
+420 608 204 842

O koncovce » Výroba koncovky » Vrtání koncovky
Vrtání koncovky

Na vrtání koncovek se používají nebozezy. Jsou to staré ruční vrtáky, které kdysi kovali kováři. Dají se koupit na bazarech, případně najít v starých dílnách nebo stodolách. Nebozez v nálezovém stavu není možné použít, je potřebné ho nejprve nabrousit a pak navařit na delší ocelovou tyč. Jak to udělat najdete na tomto videu: https://www.youtube.com/watch?v=t_1RcznZGvU&t=20s. Vrtání nebozezy je poměrně jednoduché a člověk se to rychle naučí.

Vrtání dřeva nebozezy

Je jen několik věcí, při kterých je třeba být opatrný. Jednou z nich je začátek vrtání – vytvoření pravidelného vývrtu při vstupu do dřeva. Je třeba mít pevnou ruku, aby nebozez nevybočoval na stranu a nedělal nepravidelný vývrt, to by totiž znemožnilo vytvořit později dobře těsnící kolík.

Začátek vrtání bezového kousku nebozezem

Některé nebozezy se ale i přes naši nejlepší snahu naklánějí do stran a ze začátku dělají nepravidelný vývrt. Pokud zpozorujeme, že jsme vytvořili takovýto vývrt, měli bychom odřezat kousek dřeva až po místo, kde je vývrt pravidelně kruhový.

Další problém může vzniknout při spojování vývrtů při vrtání ze dvou stran. Pokud bylo dřevo příliš ohnuté, nemusí se díry dobře spojit a na místě spoje vzniká nepravidelnost. Někdy to nemusí při další výrobě dělat žádný problém, ale jindy to znemožní lehké hraní potřebných adekvátních tónů. Tomu se dá samozřejmě předejít vrtáním dostatečně dlouhým nebozezem jen z jedné strany.

Po provrtání je vždy dobré podívat se proti světlu do vyvrtané díry a zkontrolovat, jestli nejsou ve vývrtu nějaké nerovnosti nebo třísky, případné chyby se pak pokusit opravit.

Provrtání křivých kusů

Při dlouhých dřevech na fujary, ale i některých delších kusech na koncovky, se většinou stává, že jsou příliš křivé na to, aby se daly vyvrtat, proto je třeba je před samotným vrtáním vyrovnat. Používá se více způsobů, ale asi nejdostupnějším způsobem s dobrými výsledky je vyrovnávání dřev pomocí stolařských svorek v ocelovém U-profilu.

Vyrovnávání dřeva v L-profilu pomocí speciálních svorek


Do přibližně 1,5 m dlouhého a alespoň 10 mm silného ocelového U-profilu se postupně velkými stolařskými svorkami upevňuje a vyrovnává křivý kus dřeva. Před vyrovnáváním je dobré si uvědomit, kde je největší zakřivení a toto místo si vybrat jako bod spojení vývrtů z obou stran. To nám zajistí, že nebudeme muset dřevo zbytečně napínat a vývrty by se nám měly dobře spojit, neměl by vzniknout nedovrt.

U křivých kusů je třeba počítat i s tím, že je poměrně těžké je opracovat a dosáhnout rovnoměrné tloušťky stěny, dost lehce se dá stěna přehoblovat. Kromě toho bývá také problém s laděním jejich alikvótních tónů - v porovnání s rovnými kusy bývají odchylky od ideální řady větší.