Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Odmítnout vše můžete zde.

KONTAKTY

Marek Gonda
Komňa
687 71
holerad@seznam.cz
FB Marek Gonda
+420 608 204 842

O koncovce » Výroba koncovky » Výběr dřeva na píšťalu
Výběr dřeva na píšťalu

Dříve, než zavrtáme do dřeva, je dobré mít představu, jakou píšťalu z něj chceme vytvořit a podle toho volit jeho délku a vývrt. Důležitá je jejich menzura, tedy poměr vývrtu k délce. U šestidírových píšťal se mi osvědčila menzura 1:30, u koncovek zhruba 1:45 a u fujar 1:50. Všeobecně platí, že nástroje s větším vývrtem hrají výrazněji hluboké tóny, ale obtížněji se na nich vyluzují tóny vysoké. Nástroje s menším vývrtem jsou pohotovější při hraní vysokých tónů, ale hluboké se chytají obtížněji a nejsou tak syté. Sestrojení nástroje s větším vývrtem vyžaduje více přesnosti, proto doporučuji začínat s píšťalami s vývrty malými.

Při výběru dřeva je také dobré myslet na to, abychom nepracovali se zbytečně silným dřevem, které bychom pak museli pracně hoblovat. Například u menších píšťal potřebujeme, aby byla stěna u okénka silná asi 5 mm, proto doporučuji vybírat na takovéto píšťaly dřeva na tenčím konci silné asi 25-30 mm (vývrt 12 mm, dvakrát stěna po 5 mm a 3-8 mm materiálu, který odhoblujeme).