Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

KONTAKTY

Marek Gonda
Komňa
687 71
holerad@seznam.cz
FB Marek Gonda
+420 608 204 842

O koncovce » Výroba koncovky » Výběr dřeva na píšťalu
Výběr dřeva na píšťalu

Dříve, než zavrtáme do dřeva, je dobré mít představu, jakou píšťalu z něj chceme vytvořit a podle toho volit jeho délku a vývrt. Důležitá je jejich menzura, tedy poměr vývrtu k délce. U šestidírových píšťal se mi osvědčila menzura 1:30, u koncovek zhruba 1:45 a u fujar 1:50. Všeobecně platí, že nástroje s větším vývrtem hrají výrazněji hluboké tóny, ale obtížněji se na nich vyluzují tóny vysoké. Nástroje s menším vývrtem jsou pohotovější při hraní vysokých tónů, ale hluboké se chytají obtížněji a nejsou tak syté. Sestrojení nástroje s větším vývrtem vyžaduje více přesnosti, proto doporučuji začínat s píšťalami s vývrty malými.

Při výběru dřeva je také dobré myslet na to, abychom nepracovali se zbytečně silným dřevem, které bychom pak museli pracně hoblovat. Například u menších píšťal potřebujeme, aby byla stěna u okénka silná asi 5 mm, proto doporučuji vybírat na takovéto píšťaly dřeva na tenčím konci silné asi 25-30 mm (vývrt 12 mm, dvakrát stěna po 5 mm a 3-8 mm materiálu, který odhoblujeme).