Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Odmítnout vše můžete zde.

KONTAKTY

Marek Gonda
Komňa
687 71
holerad@seznam.cz
FB Marek Gonda
+420 608 204 842

O koncovce » Výroba koncovky » Výroba kolíku
Výroba kolíku

Je velice důležité, aby dřevo použité na kolík bylo dokonale usušené, v opačném případě kolík časem seschne a v píšťale se pohybuje. Kolík vyrábíme ještě předtím, než vytvoříme na píšťale okénko, protože to dřevo oslabuje a je pravděpodobnější, že by nám mohlo při vkládání kolíku prasknout.

Na kolík se používají různé materiály. Tradičně je to líska. Její výhodou je, že je poměrně měkká, výborně se opracovává a při vkládání o píšťaly je schopná se mírně stlačit. Nověji se používají soustružené tyčky z různých dřevin, například smrku, borovice nebo buku.

Je vhodné vybrat si větvičku nebo tyčku, která je jen o něco větší než vývrt píšťaly a žiletkovým hoblíkem nebo nožem postupně opracovávat, zakulacovat a vkládat do píšťaly. Když se nám to podaří, točivým pohybem ji dále nasouváme do vývrtu. Je ale třeba být opatrný, abychom ji netlačili příliš a nezpůsobili tak prasknutí píšťaly.

Opracování smrkové tyčky hoblíkem

Opracování smrkové tyčky nožem

Když se nám to podaří, točivým pohybem ji dále nasouváme do vývrtu. Je ale třeba být opatrný, abychom ji netlačili příliš a nezpůsobili tak prasknutí píšťaly.

Zasouvání tyčky do dřeva na píšťalu

Když už cítíme, že při dalším zasouvání by nám dřevo píšťaly mohlo prasknout, větvičku nebo tyčku z píšťaly vytáhneme a podíváme se, pokud bylo dřevo vsazené do píšťaly. Přebytečný materiál ořežeme nebo obrousíme pilníkem a větvičku opět nasouváme do píšťaly. Postup opakujeme, až dokud nezískáme kolík požadované délky, pak jej odřežeme. U píšťal je to 2-3,5 cm, u fujar 5-7 cm.

Ořezávání kolíku

Kolík musí dokonale těsnit po celém obvodu a délce, proto je třeba být při této práci trpělivý, ubírat raději méně materiálu a často kolík zkoušet nasouvat do píšťaly.